Category: Bota

Lajmet dhe ngjarjet rreth botes

1 2 3 4 5 14 30 / 135 POSTS
Reuters: Vendet e varfra pa vaksinë deri në vitin 2024

Reuters: Vendet e varfra pa vaksinë deri në vitin 2024

Skema globale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të shpërndarë vaksinat për COVID-19 në vendet e varfra ka një risk shumë të lartë dështimi. [...]
Prifti që “t ronditi” botën: Ferri nuk ekziston, feja është biznes

Prifti që “t ronditi” botën: Ferri nuk ekziston, feja është biznes

Pothuajse të gjitha fetë e botës mbështeten në atë se Zoti ekziston, së bashku me parajsën dhe ferrin. Sipas këtyre feve, jeta pas vd ekjes ka të b [...]
Lajm i mirë: Nënshkruhet marrëveshja, Gjermania ndihmon Kosovën me 72 milionë euro

Lajm i mirë: Nënshkruhet marrëveshja, Gjermania ndihmon Kosovën me 72 milionë euro

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami dhe Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, kanë nënshkruar marrëveshje kornizë të bashkëpunim ekonomik. [...]
Katër luanë në kopshtin zoologjik të Barcelonës dalin pozitivë në testin për Covid-19

Katër luanë në kopshtin zoologjik të Barcelonës dalin pozitivë në testin për Covid-19

Katër luanë në kopshtin zoologjik të Barcelonës kanë dalë pozitivë në testin për Covid-19, njoftuan autoritetet e veterinarisë të martën. Tri luane [...]
A ka më të fortë? Golf 3 e nxjerr një autobus të mbetur në borë

A ka më të fortë? Golf 3 e nxjerr një autobus të mbetur në borë

Në rrathinën e Shtutgartit në Gjermani është realizuar një vido që do t’i kënaqë veçanërisht fansat e Volkswagen Golf, transmeton Gazeta Express. A [...]
William Shakespeare, njeriu i dytë në botë që vaksinohet

William Shakespeare, njeriu i dytë në botë që vaksinohet

William Shakespeare është pacienti i dytë në botë që ka marrë vaksinën e koronavirusit. Nuk bëhet fjalër për shkrimtarin e famshëm, por për një 81-vje [...]
Kinematografia në zi/ Ndërron jetë aktori i njohur, familjarët e tij japin lajmin e hidhur (EMRI)

Kinematografia në zi/ Ndërron jetë aktori i njohur, familjarët e tij japin lajmin e hidhur (EMRI)

Ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare aktori David Lander, i njohur për rolin e tij si Squiggy në “Laverne&Shirley”. Lander ndërroi jetë të premten [...]
Mbretëresha Elizabeth II do të marrë vaksinën anti-covid

Mbretëresha Elizabeth II do të marrë vaksinën anti-covid

Mbretëresha Elizabeth II dhe bashkëshorti i saj Princi Philip do të injektojnë vaksinën anti-covid gjatë javëve në vijim. 94-vjeçarja dhe 99-vjeçar [...]
Më zi se Ramushi Serbisë, Kina i vë 212% taksë Australisë

Më zi se Ramushi Serbisë, Kina i vë 212% taksë Australisë

Kina do t’i vendosë taksa të larta deri në 212 për qind për verën e prodhuar në Australi duke filluar nga e shtuna. Njoftimin e dha Ministria e Tregti [...]
Rreth 100 balena n gordhin pasi mbesin në breg te detit në Zelandën e Re

Rreth 100 balena n gordhin pasi mbesin në breg te detit në Zelandën e Re

Afro 100 balena dhe delfinë kanë n gordhur pasi mbetën të ngujuara në breg të detit në Ishujt Chatham të Zelandës së Re, thanë zyrtarët të mërkurën. [...]
1 2 3 4 5 14 30 / 135 POSTS