Bill Gates: E çuditshme – unë jap para për të shpëtuar jetë, ata thonë se po i shkatërroj

HomeBota

Bill Gates: E çuditshme – unë jap para për të shpëtuar jetë, ata thonë se po i shkatërroj

Bill Gates, njeriu i parë i Microsoft-it, filantropi dhe miliarderi u bë një figurë qendrore pozitive dhe negative në historinë e Covid-19.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ka premtuar më shumë se 350 milion dollarë për të luftuar sëmundjen, përfshirë paratë për të prodhuar vaksina për disa kompani.
Pavarësisht kësaj, teoricienët e konspiracionit e kanë akuzuar Bill Gates që nga fillimi i pandemisë se ai në një farë mënyre “mbolli” virusin.

Në një intervistë që ai dha për Bloomberg, Gates thotë se është optimist se bota do të kuptojë që teoritë janë vetëm teori, dhe se virusi do të mposhtet, transmeton Gazeta Lajmi.

“Vaksina fillestare nuk do të jetë ideale për sa i përket efikasitetit kundër sëmundjes dhe transmetimit. Mund të mos zgjasë shumë, dhe do të përdoret më së shumti në vendet e pasura si masë për të ndaluar infeksionin”, tha Gates.

“Do të ishim të lumtur nëse vaksina do të mbërrijë para fundit të vitit. Sidoqoftë, gjatë vitit 2021, me siguri do të miratohen një numër vaksinash. Përgjigja më e fortë ndoshta do të vijë nga përbërësi i proteinave”, shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, ai nuk mendon se vaksinimi duhet të jetë i detyrueshëm.

“Kur diçka bëhet e detyrueshme, atëherë shpesh ka një reagim. Por ndoshta mund të themi se do të jetë e detyrueshme për njerëzit që punojnë në shtëpi pleqsh ose janë në kontakt me njerëzit e moshuar,” pohon ai.

Ai gjithashtu u pyet nga Bloomberg se çfarë mendon për teoritë e komplotit që hetojnë vaksinën në mënyrë që të kontrollojnë mendjet njerëzore me ndihmën e valëve të rrjetit 5G.

“Është e çuditshme. Ata marrin të kryer faktin se unë jam i përfshirë në zhvillimin e vaksinës dhe pastaj e kthejnë atë, kështu që në vend që të jap para për të shpëtuar jetë, rezulton se unë po bëj para duke marrë jetë. Nëse kjo i pengon njerëzit të vaksinohen ose të informohen për vendosjen e një maske, atëherë është një problem i madh”, thotë Gates.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0