Bie numri i infektimeve por rriten vde kjet në Itali! Angela Merkel jep një premtim

HomePolitike

Bie numri i infektimeve por rriten vde kjet në Itali! Angela Merkel jep një premtim

Janë regjistruar 169 të reja të infektuar nga Covid në 24 orët e fundit në Itali, nga 234 që ishin një ditë më parë. Vik.timat janë 13, kundër 9 dje. Rastet totale rriten në 243.230, vde.kjet në 34.967. Aktualisht ka 13.1157 pozitivë, 22 më pak se. 195.106 perona janë shëruar në total, një rritje prej 178 në 24 orët e fundit shkruan Gazeta Lajmi.

Takimi midis kryeministrit italian Giuseppe Conte dhe kancelares gjermane Angela Merkel në kështjellën e Meseberg, Gjermani, sapo ka përfunduar. Takimi zgjati rreth një orë. Tani konferenca për shtyp e dy liderëve. Për fondin e rimëkëmbjes “do të flasim për të Premten. Mendimet janë ende pjesërisht të ndryshme, por mendoj se do të arrijmë në një marrëveshje”, u shpreh kancelarja Angela Merkel.

Gjatë muajve të pandemisë që goditi aq fort Italinë ata reaguan me “disiplinë të jashtëzakonshme”, nënvizoi kancelarja.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0