​Vullnetarët e vaksinës Pfizer ndaj COVID-19 tregojnë efektet e saj anësore

HomeAktualitet

​Vullnetarët e vaksinës Pfizer ndaj COVID-19 tregojnë efektet e saj anësore

Vullnetarët e testit të vaksinës Pfizer antiCOVID-19 deklaruan se ata ishin dëshmitarë të efekteve anësore që janë të krahasueshme me një goditje të gripit dhe njëri prej tyre e krahasoi atë me ‘një mpirje të rëndë në formë të dhimbjes së kokës’.

Carrie, një nga vullnetaret nga shteti Misuri në SHBA, tha se ajo vuante një dhimbje koke, dhimbje dhe ethe. Ajo përmendi që efektet anësore pas marrjes së vaksinës së parë ishin sikur ato goditjes nga gripi, por ishin më të rënda pasi mori dozën e dytë të vaksinës.
Një lobist nga Austin, Texas me emrin Glenn Deshields i krahasoi efektet anësore me ‘një mpirje të rëndë të dhimbjes së kokës’.

Deshields deklaroi se ai planifikoi një test të antitrupave përmes mjekut të tij dhe ishte pozitiv, kështu që ai ishte i sigurt për të mos marrë placebo. Ai përmendi se reagimi i tij imun ndaj dozave e bëri atë të sigurt në lidhje me vaksinën dhe ai u ngazëllye pas lajmeve të së hënës se vaksina Pfizer / BioNTech ishte mbi 90 për qind e efektshme kundër infeksionit.

Mbi 43,500 njerëz në gjashtë vende morën pjesë në provën e fazës së tretë të drejtuar nga kompanitë.
“Gjyshi im, një nga kujtimet e tij të para ishin kambanat që binin kur Lufta e Parë Botërore mbaroi. Ishte një luftë e tmerrshme dhe gjëra të tmerrshme ndodhën dhe njerëzit ishin thjesht të lumtur që përfundoi. Në mendjen time unë ndjeva të njëjtën mënyrë … Unë e ndjeva disi se ishte diçka e tillë. Falënderoj zotin, do të mbarojë në një moment, “tha Deshields, raporton Mirror.

Ndërkaq, Carrie tha se paraqitja e saj vullnetare për marrjen e vaksinës antiCOVID-19 ishte një ‘detyrë qytetare’ dhe lajmi pozitiv të hënën e bëri atë krenare.

“Mendimi që ne mund të bënim diçka për të ndaluar njerëzit të vuanin nga kjo, të mos humbnin anëtarët e familjes, që të mund të shpëtojmë prej tij dhe të kthehemi në një lloj normaliteti në jetën tonë – ky është një faktor nxitës për këtë për mua. Nuk dua që dikush tjetër të jetë i sëmurë “, tha ajo.

Në Britani të Madhe, rregullatori i ilaçeve mund të miratojë vaksinat e zhvilluara nga Pfizer ose Oksford brenda ditëve nga paraqitja e një aplikacioni për licencë, siç thuhet nga Matt Hancock.

Për më tepër, profesori John Bell i Universitetit të Oksfordit dhe Taskforcës së Vaksinave të Britanisë së Madhe u tha deputetëve se ai është 70 deri 80 për qind i sigurt se një vaksinë do ta kthejë vendin në normalitet deri në Pashkë.

Përhapja vdekjeprurëse e virusit ka krijuar një trazirë të madhe në të gjithë botën në kohët e fundit duke infektuar mbi 50.9 milionë njerëz dhe më shumë se 1.2 milion njerëz kanë vd ekur

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0